به نام خدا

در پارسي‌بلاگنشاسته ذرّت

سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۴:۳۶ صبح

شانسي شد
تصادفي يعني
رفته بوديم بازار تا پارچه بخريم
فروشگاه لوازم قنادي
در مسير
مريم گفت سري بزنيم
چشمم به نشاسته ذرّت خورد
خريدم
چرا؟!
هنوز هم نمي‌دانم
هر چقدر هم كه فكر مي‌كنم!

«با آن چه كنيم؟!»
جستجو
مي‌گرديم ببينيم چه مي‌شود پخت

نوعي شيريني پيدا كردم
دستورش در اينترنت
دستور را براي دختر گلم روي فلش‌ ريختم
و...اين را تحويل ما داد
يك‌ساعت بعد
زيبا و لذيذ!

تا پيش از اين نمي‌دانستم نشاسته ذرّت چيست
هيچكدام‌مان
نه
تصادفي نبود
شانس اصلاً وجود ندارد
مكانيزم بازار است
تقاضا اين‌طور ايجاد مي‌شود
وقتي محصول را در برابر ديدگان ما قرار مي‌دهند
جلوه مي‌دهند
تبرّج
تا بخريم
چيزي را كه احساس نمي‌كرديم به آن نياز داريم
در سبد خريدمان قرار بگيرد!

قال اميرالمؤمنين (ع): «وَ اُحَذِّرُكُمْ الدُّنْيا فَاِنَّها مَنْزِلُ قُلْعَة، وَلَيْسَتْ بِدارِ نُجْعَة. قَدْ تَزَيَّنَتْ بِغُرُورِها، وَ غَرَّتْ بِزينَتِها. دارٌ هانَتْ عَلى رَبِّها، فَخَلَطَ حَلالَها بِحَرامِها، وَ خَيْرَها بِشَرِّها، وَ حَياتَها بِمَوْتِها، وَ حُلْوَها بِمُرِّها. لَمْ يُصَفِّهَا اللّهُ تَعالى لاَِوْلِيائِهِ، وَلَمْ يَضِنَّ بِها عَلى اَعْدائِهِ.» (نهج‌البلاغه، خ112)
 شما را از دنيا مى ترسانم كه منزل كوچ است نه جاى اقامت. به امور فريبنده خود را آراسته، و با آرايشش به فريفتن برخاسته. سرايى است كه نزد پروردگارش بى مقدار است، حلالش را به حرام، و خيرش را به شرّ، و حياتش را به مرگ، و شيرينش را به تلخى درآميخته. خداوند آن را براى دوستانش خالص و گوارا نكرده، و از پرداخت آن به دشمنانش مضايقه ننموده است. (ترجمه انصاريان)


مطلب بعدي: لذّتِ ساختن مطلب قبلي: عشقِ كار

نظرات

....: شما هميشه با انگيزه بنويسيد
چه خاموش باشيم
چه روشن
بستگي به حالمان داردچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۵:۲۳ عصر
پاسخ: تشكر.
مجله پارسي نامه:
كاربر گرامي، سلام
در تاريخ سه شنبه 97 مهر 17 نوشته شما با عنوان نشاسته ذرّت برگزيده شده و در جايگاه تيتر يك در مجله پارسي نامه قرار گرفته است. دبير تحريريه ي اين انتخاب هايدي و دبير سرويس آن هما ص بوده است. اميدواريم هميشه موفق باشيد.
سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۸:۴۰ صبح
پاسخ: بسيار بسيار بسيار سپاس! :)
ف.ن: اقا سيد خب دستور اين شيريني هاي مريم خانم رو هم بذاريد زير پست ما هم مستفيض شيمسه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۸:۱۵ صبح
پاسخ: سلام. اولين چيزي كه پيدا كردم در اين نشاني بود: http://www.aparat.com/v/x1Lp3 . همين را دخترم مبناي كارش قرار داد. توصيه مريم: «وانيل را به اندازه‌اي كه آشپز گفته است نريزيد، كمتر، زيرا سبب تلخي شيريني مي‌شود!» (همين الآن كنارم است و اين را گفت تا بنويسم! :) ممنون از اين‌كه نظر گذاشتيد.
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر18نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1365با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN