به نام خدا

در پارسي‌بلاگسفرنامه خاورميانه اسلامي - بخش نوزدهم

سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸۵ - ۱۰:۰۹ عصر

از ساعت 9 صبح تا 6 عصر در حركت بوديم،‌ با اتوبوس از تاوان به وان در حاشيه درياچه. زني ژاپني كه شيعه مذهب بود و براي زيارت به سوريه رفته و براي بازگشت به ژاپن از طريق هواپيما به تهران مي‌رفت به خاطر تمام شدن فرصت زماني ويزاي ايرانش در مرز بازرگان گرفتار شده بود. بايد به تركيه باز مي‌گشت و ويزاي خود را تمديد مي‌كرد. شش ماه است در سفر است و از خانه خود دور. قطار مدتي به خاطر او معطل ماند تا مأمور ترك تكليف او را مشخص سازد. بنده خدا نه انگليسي خوب مي‌فهميد و نه عربي. البته با انگليسي با او صحبت مي‌كردند، ولي به سختي! تعجب مردم از اين بود كه تنهايي به اين سفر دور و دراز زيارتي آمده و نه با مردي!

9 ساعت حركت با اتوبوس همه را كلافه كرده بود. خانواده‌اي چهار نفري از اهالي مازندران كه دو كودك خردسال با خود داشتند، از حال به هم خوردگي و بالاآوردن دختر بچه خردسال خود به ستوه آمده بودند. فلات آناتولي است ديگر، تركيه دشت و كوير كه نيست!‌ تمام كوه و كوهستان است و درياچه و آبگير. جاده صاف و هموار كه ندارد.

 رفقاي زيادي در اين اتوبوس پيدا كرديم و ايراني جماعت فراوان. ولي تمام اين تعاملات در شهر وان رو به اتمام گذارد. ليره‌هاي تركي كه از ورود قبلي به تركيه با خود داشتم برداشتم و خرج آب و غذا كردم تا از شرشان خلاص شوم. كمي هم كه مانده بود، نمي‌دانستيم چه كنيم. به ايران آوردن و تبديلش دشوار مي‌نمود. در ايستگاه قطار وان كه به ساختماني متروكه مي‌مانست گفتند بايد چند ساعتي معطل شويد تا قطار برسد. با دوستان رفتيم داخل شهر و شهر وان را ديديم. شهر بزرگي است ولي مانند يك روستا مي‌ماند. يعني تمركز شهري ندارد. تنها خيابان اصلي آن چهارشير است كه چند مغازه دارد و چند بازارچه كوچك و بقيه شهر كم تردد است. البته شهر مهمي است چون گذرگاه اصلي شرق تركيه است.


مطلب بعدي: سفرنامه خاورميانه اسلامي - بخش بيستم - پاياني مطلب قبلي: سفرنامه خاورميانه اسلامي - بخش هجدهم

بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر17نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1335با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1332نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN