به نام خدا

در پارسي‌بلاگبرنامه كُشون

دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱:۵۷ عصر

سال تحصيلي تمام مي‌شود
اما نوعي بهت‌زدگي
اولين دستاوردي‌ست كه كودكان با خود به خانه مي‌آورند
خوشحال‌ند
اما در پس اين شادي
در وراي اين بالا و پايين پريدن‌ها
در پشت تمام خنده‌ها و قهقهه‌هاشان
يك تحيّري پنهان است
«چه كنمي» مخفي
مانند همان حسّ بيهودگي و بي‌ثمري كه ما بزرگسالان
معمولاً پس از بازنشستگي دچارش مي‌شويم؛
«حالا چه كنم؟!»

تا امروز صبح به مدرسه مي‌رفتند
ديروز مدرسه رفتند
يك سال هر روز
هر روز به مدرسه رفتند
حالا كه به خانه بازگشتند
اين‌بار
اين بازگشت با تمام بازگشت‌هاي قبلي‌شان فرق دارد

خواستم فضاي ذهن‌شان آرام شود
حس و حال‌شان بهبود يابد
از تحيّر خلاص شوند
نقطه عطف پيدا كند تحوّلشان
تحوّل از دوران درس
به دوران تعطيلي درازمدّت تابستان
با يك جشن كوچك
جشن برنامه‌كُشون!

هر كدام كه روز آخرش شد...
آخر در يك روز كه تعطيل نمي‌شوند
سيداحمد را معلّمش از شنبه صبح آزاد كرد
سيدمرتضي امروز آخرين روزش
مريم فعلاً تا فردا و پس‌فردا بايد برود
هر كدام در پسين آمدنش از مدرسه
برنامه درسي‌اش را از ديوار جدا مي‌كند
و با غيض
با خشمي در چهره
با هيجان و انرژي
آن را مچاله مي‌نمايد
و به سطل زباله پرتاب مي‌كند!

دليل؟!
تخليه هيجانات كودكي
تا همراه با آن
با دور انداختن برنامه درسي
هر كدورت و ناراحتي كه در دل‌شان مانده
غم و غصه‌هاي مدرسه
معلّم و همكلاسي‌ها
هر چه و هر چه هست
دور ريخته شود و فراموش گردد
و اين اتفاق
حسّ «تغيير» را در آنان پديد آورد
اين‌كه وارد مرحله ديگري شده‌اند
روشي ساده براي خروج از بهت‌زدگي ناشي از تعطيلي مدارس! :)


مطلب بعدي: شاخص هاي انقلابي بودن مطلب قبلي: تفاوتِ ازدواج دائم

نظرات

محمد تــرابـي: با سلام مجدد ، با تشكر از توضيحاتي كه داديد ، بنده عرض كردم كه قصد دخالت ندارم ، فقط دوستانه سؤال و ابهامي برايم پيش آمد كه البته بي مورد بود ،
در مورد طلاق و اين كه راهكار اسلام براي خروج از برخي بن بست هاست شكي نيست ، همانگونه براي تمام موارد و مسائل زندگي راه حل ارائه داده است .
در پايان سلامتي و موفقيت جنابعالي را از خداوند متعال خواستارم .
ضمنا از پاسخ زيبا و دندان شكني كه به اون سايت تبليغي مينا داده ايد و بسيار بجا و منطقي بود خوشم آمد و ازش كپي گرفتم و در پاسخ سايت هايي مشابه ارسال نمودم .
ايدكم الله
چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۵:۱۵ عصر
پاسخ: سلام. تشكر از نكاتي كه فرموديد. في أمان الله.
محمد تــرابـي: سلام , خسته نباشيد , در پروفايلتان وضعيت تاهل را نوشته ايد طلاق ! برايم اين سوال و ابهام پيش امد , از يك فرد تحصيل كرده با فرهنگ چرا ؟ ..... هيچ قصد دخالت ندارم .
مؤيد باشيدچهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷ صبح
پاسخ: همه احكام پروردگار و تمامي تعاليم انبياء حكيمانه است و در بن‌بست‌هاي زندگي راهگشا. ما معمولاً از جنبه منفي به «طلاق» نگريسته‌ايم و فرصت‌هايي را كه براي حل مشكلات غيرقابل حل پيش روي ما قرار مي‌دهد كم انگاشته‌ايم. طلاق هم يكي از احكام متعالي الهي‌ست كه مسيحيت با حذف آن از شريعت موسي (ع) آسيب شديدي به امنيت اجتماعي بندگان خدا زد و اسلام با بازگرداندن آن، جاي خالي‌اش را دوباره پر كرد. مي‌دانيم در سال‌هاي اخير آمار طلاق افزايش يافته است و موافقم كه اين امر اسباب نگراني‌ست. اما تا واقعيت آن را نپذيريم و به صورت جدّي عوامل آن را بررسي نكنيم، نمي‌توانيم اين افزايش آماري را كنترل و مهار كنيم. بنده مفصلاً به مسأله طلاق پرداخته و در قالب بيان يك تجربه واقعي، سعي نموده‌ام آن مقداري كه توان داشته‌ام از عواملش سخن بگويم، به صورت غيرمستقيم و در قالب روايت ماجرايي واقعي. در اين بين، بدون ترس و واهمه از آبرو، واقعيت «طلاق» خود را نيز ثبت كرده‌ام، تا مخاطبين بدانند با فردي كه اين تجربه را داشته مواجه هستند و گوينده «از سر شكم‌سيري» سخن نمي‌راند! اميد كه خداوند راه هدايت را به همه ما نشان دهد و نويسنده را نيز كه بيش از همه محتاج پند و اندرز و نصيحت و راهنمايي‌ست از هدايت خويش بهره‌مند سازد. تشكر از توجهي كه به وبلاگ حقير داشتيد. موفق و مؤيد باشيد. در پناه حق.
پاك روان: خدايِ من، خداي من. من از تو قَهر كردم، تو پيامِ آشتي دادي.
كَرَم كردي، دوباره اين فراري را صدا كردي.
خداي من
تو بخشيدي گناهم را؛ خريدي اشك و آهم را
تو زخمم را شِفا دادي ؛ تو دردم را دوا كردي...چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱:۳۸ صبح
پاسخ: تشكر!
مينا: سلام خسته نباشيد وبلاگ خوبي داريد اگر با تبادل لينك موافقيد من را با نام ميناخوشگله لينك كنيد سپس من را باخبر كنيد تا شمارا لينك كنم باسپاس www.radin20.com
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴ عصر
پاسخ: چقدر تحقيرآميز است، تبعيض جنسيتي‌ست اصلاً، چه آدم‌هاي ناپاكي پشت اين سايت‌هاي تبليغاتي هستند، حقيقتاً افرادي كه نمي‌شود انسان به آن‌ها اطلاق كرد. اين كامنت يك كامنت تبليغاتي‌ست. تبليغ بد نيست. ولي اين‌قدر رذالت و تحقير زنان جامعه. اين‌كه نام زنانه و دخترانه مي‌گذارند تا مشتري جلب نمايند. حقيقاً عمل رذيلانه و تبعيض‌آميز و تحقيركننده‌اي‌ست. از يك‌سو تحقير زنان جامعه‌مان كه شأن‌شان را در اين حدّ پايين مي‌آورند كه نام‌شان براي جلب مشتري استفاده مي‌شود. از ديگرسو تحقير مردان جامعه‌مان، كه شما اين‌قدر شهوت‌پرست و بي‌اختيار و بي‌اراده‌ايد كه تا نام يك زن در كامنت مي‌گذاريم، حريصانه كليك مي‌كنيد! اين واقعاً فساد نيست؟ ضد فرهنگ نيست؟! كاري ضد ارزش و بي‌شرمانه؟! واقعاً ناراحت مي‌شوم وقتي اين ناانسان‌ها را مي‌بينم. من كه هرگز روي اين لينك‌ها كليك نمي‌:كنم. تا موس را روي آن مي‌برم و مي‌بينم نام يك سايت قلاّبي‌ست، دگمه موس را رها كرده و از هر نوع كليكي دوري مي‌نمايم، تا پول گيرشان نيايد. اراذلي كه براي پشيزي درآمد كليكي دست به اين اعمال وقيحانه و بي‌شرمانه مي‌زنند و حال مردم را از اين نامردمي بد مي‌كنند. خدا اين‌ها را رها نكند و از اين عمل ضدارزش‌شان نگذرد!
مجله پارسي نامه:
كاربر گرامي، سلام
در تاريخ دوشنبه 95 خرداد 3 نوشته شما با عنوان برنامه كُشون برگزيده شده و در جايگاه پيوندها در مجله پارسي نامه قرار گرفته است. دبير تحريريه ي اين انتخاب اسراء و دبير سرويس آن مريمــــ . جاويد بوده است. اميدواريم هميشه موفق باشيد.
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۵:۲۱ عصر
پاسخ: تشكر. موفق باشيد.
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر17نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1335با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1332نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN