به نام خدا

در پارسي‌بلاگتحوّل

چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۴:۱۶ عصر

پشت فرمان نشسته بودم
منتظر تا بچه‌ها سوار شوند
نگاهم به داشبورد و فرمان و متعلّقات آن افتاد
پرسشي به نظرم رسيد:
«از كجا شروع شد تا به اين‌جا رسيد؟»

به سايت شركتش سر زدم
از اولين خودرويي كه توليد كرد
تا آخرين
در اين تصوير چيدمچقدر تفاوت؟!
شگفت‌آور
روز اول گاري بود
روز آخر فضاپيما
فاصله از كجا تا به كجا؟!

تغيير اين‌طور است
تغيير لازم است
فاصله شيخ طوسي و سيدمرتضي تا شيخ مفيد بيشتر از پنجاه سال نيست
اولين كتاب اصول فقه را مي‌نويسد
در ميان فقهاي شيعه
از آن روز تا كنون
بارها و بارها
تحوّل حادث شده
حوزه‌ها
علوم حوزوي
بارها رشد و ارتقا يافته
آخوند خراساني
110 سال پيش
چه تحوّل شگرفي در علم اصول فقه پديد آورده
اما از آن روز تا كنون...

هنوز هم طلبه‌ها بايد كفايه بخوانند
متن آن را از بر شوند
و فقهاي ما محشّين آن باشند
وقت تحوّل نرسيده؟!
بعد از 110 سال؟!
نبايد تكاني به آن داد؟!
چرا هنوز حتي نظريّات 40 سال پيش شهيد صدر هم
جايي در حوزه باز نكرده
و مبناي آموزش قرار نگرفته؟!

انقلاب اسلامي موضوعات جديدي را روبه‌روي حوزه‌ها قرار داده
و حوزه...

من نمي‌دانم چه دست‌هايي پشت پرده است
ولي اين كلام حضرت آقا را يادم هست:
«عرض من هميشه اين بوده و هست - قبلاً هم در جلسات متعدد با فضلاي حوزه اين را مطرح كرده‌ايم - كه تحول و دگرگوني يك امر قهري است؛ پيش مي‌آيد... منتها اين تحول و تغيير را يا مديريت ميكنيم، آن را هدايت ميكنيم، يا نه، رها ميكنيم. اگر رها كرديم، باخته‌ايم. بزرگان حوزه، مراجع تقليد، انديشمندان، دانشمندان و فضلا بايد دامنها را به كمر بزنند، همت كنند، اين تحول را برنامه‌ريزي كنند، هدايت كنند، مديريت كنند.» (29 مهر 1389)

و اين عبارات از نامه حضرت امام (ره):
«خون دلي كه پدرپيرتان از اين دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختي هاي ديگران نخورده است... راستي اتهام آمريكائي و روسي و التقاطي، اتهام حلال كردن حرامها و حرام كردن حلالها، اتهام كشتن زنان آبستن و حليت قمار و موسيقي از چه كسي صادر مي شود؟ از آدمهاي لامذهب و يا از مقدس نماهاي متحجر و بي شعور؟ فرياد تحريم نبرد با دشمنان خدا و به مسخره گرفتن فرهنگ شهادت و شهيدان و اظهار طعنها و كنايه ها نسبت به مشروعيت نظام كار كيست؟ كار عوام يا خواص، خواص از چه گروهي از بظاهر معممين يا غير آن؟ بگذريم كه حرف بسيار است همه اينها نتيجه نفوذ بيگانگان در جايگاه و در فرهنگ حوزه ها است... اگر بر فرض محال حاكميتِ فكري از آن روحاني‌نماها و متحجرين گردد روحانيت انقلابي جواب خدا و مردم را چه مي دهد؟!» (3 اسفند 1367)


مطلب بعدي: عبرت مطلب قبلي: گره

نظرات

مجله پارسي نامه:
كاربر گرامي، سلام
در تاريخ شنبه 97 آبان 12 نوشته شما با عنوان تحوّل برگزيده شده و در جايگاه پيوندها در مجله پارسي نامه قرار گرفته است. دبير تحريريه ي اين انتخاب هايدي و دبير سرويس آن هما ص بوده است. اميدواريم هميشه موفق باشيد.
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۷:۲۴ صبح
پاسخ: ممنونم از لطف شما.
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر17نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1317با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1301نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN