به نام خدا

در پارسي‌بلاگسبك زندگي ۹: نظريه لذت

دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰ عصر

اما چرا اين‌گونه بي‌محابا از لذت سخن گفتيم و آن را زيربنا و پايگاه تحليل نيازهاي انسان قرار داديم؟! آيا حقيقتاً انسان بر پايه لذت رفتار مي‌نمايد و همه افعال وي بر اين اساس قابل توصيف است؟!

براي پاسخ به اين پرسش، هر چه از نظريه‌هاي لذت كه در توان داشتم جمع كردم و همه را در يك نمودار قرار دادم. نظريات را بخوانيد و پاسخ را خود بيابيد.

نمودار كامل

از غربي و شرقي و مسلمان و غيرمسلمان در خود دارد. شايد كامل نباشد، اما به نظر مي‌رسد فضاي مناسبي از آن‌چه در انديشه فلاسفه درباره لذت جريان داشته ارائه مي‌نمايد.

مهم اين است كه پيوسته اين نگاه در ميان فلاسفه وجود داشته كه فعل بشري از نقطه‌اي نشأت گرفته كه نوعي رضايتمندي براي وي فراهم مي‌آورد. هم پيش از صدور فعل او را ترغيب مي‌كند و هم پس از آن نفس وي را آرام مي‌نمايد. معمولاً نيز آن را با واژه «لذت» (pleasure) توصيف كرده‌اند. توجه به نظريات فوق مي‌تواند دليل مبتني شدن نظام نيازها بر لذت و ألم را توجيه نمايد.

خلاصه اين‌كه ما اگر بتوانيم منشأ فعل انساني را به درستي دريابيم و غايات رفتاري وي را با نگاهي جاودانه و اخروي شناسايي كنيم، آن‌گاه مي‌توانيم سبك زندگي انساني را به نحوي معماري نماييم، تا در نقطه مختصات نيازهاي او واقع شده و بتواند اميال وي را در هر دو دنيا به بهترين وجه تأمين نمايد. ما مي‌خواهيم انسان در هر دو عالم لذت ببرد، دنيا و آخرت و براي اين‌كار به دنبال سبك زندگي اسلامي مي‌گرديم.


مطلب بعدي: سايبان ارزان كولر آبي مطلب قبلي: سبك زندگي ۸: نظام نيازها

نظرات

مهدي: سلام خوشحالم با شما آشنا شدم.
مسئله اي باعث عذابم شده و ايمان ورابطه ام با خدا را تحت تاثير قرار داده، بعضي‌ها ميگن خدا قوانين را خلق كرد وديگر كاري با ما نداردتا روز حساب.بعضي ديگه ميگن خدا هميشه دخالت داره.لطفا بگيد آدمهايي كه مورد ظلم قرار ميگيرند چرا خدا كمكشون نميكنه؟يا اون كارتن خوابي كه شبهاي سرد تو خيابون،جز خدا كسي و راهي نداره ولي خدا كاري نميكنه.
نگيد فلسفه رنج و رشد كردن،يا آخرت جبران ميشه ،ديگه زندگي طرف از بين رفته چه فايده داره.رابطه خدا با انسان ونقش خدا چيه؟ ممنون

چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۵ صبح
پاسخ: پاسخ شما از طريق ايميل ارسال شد.
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر18نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1369با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN