به نام خدا

در پارسي‌بلاگمسأله شرور در عالم

پنج‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱:۲۲ عصر

شر را عدمي معنا كرده‌اند+
فلاسفه ما
چرا؟
واضح است
از خير محض شر صادر نمي‌شود
فاقد شيء چگونه مُعطي آن باشد؟
خلاف خِرد و حكمت

زلزله اگر روي مي‌دهد
سيل
ويراني
توفان و خرابي
عدم است
عدم ثباب زمين
عدم ثبات آب
عدم ثبات هوا
همه شرور اين‌طور است
با عدمِ خير تعريف مي‌شوند

فلاسفه ما
نمي‌توانستند
آثار خردمندانه‌اي لحاظ كنند
براي شر
آن را محضِ بدي مي‌ديدند

استاد حسيني (ره) اما
طور ديگري تعريف مي‌كند
او
شر را
بر سبيل حكمت مي‌بيند
شر، خير مي‌شود
و وجودي بودن آن
ضرري به خير محض نمي‌زند
به خالقاز نگاه او
در فلسفه اصالت ولايت
شر عدمي نيست
وجودي‌ست
اما
وجودي كه خيري در آن است

پروردگار
انسان را
داراي اختيار خلق كرده است
و لازمه اختيار
اين‌كه بتواند خير يا شر اراده كند
آن‌هنگام كه انسان خير را اراده كند
فاعل آن خير
اراده ربوبي‌ست
امري مشخص و بدون اشكال
اما
هنگامي كه شر را اراده كرد
باز هم
فاعل اراده ربوبي‌ست!

اين شر
پس از آن‌كه خلق شد
به اراده پروردگار
اما به واسطه خواست مخلوق
فشاري در عالم براي مؤمنين ايجاد مي‌كند
اين فشار امري وجودي‌ست
اين فشار
مؤمنين را به تب و تاب مي‌اندازد
آن‌ها را در ايمان‌شان راسخ‌تر مي‌كند
و فرصت رشد و بالندگي فراهم
انسان‌هاي مومن در فشار شر است كه آزموده مي‌شوند
و
خير فراوان‌تري از عمل آن‌ها بروز مي‌كند
اين خير
آثاري فراوان‌تر از شر دارد

بنابراين
برآيند آن شر در اين خير مضمحل شده
نتيجه
خيري فراتر خواهد بود

پس
تمام شرور عالم
در مقصد
هنگامي كه جمع جبري خير و شر را ملاحظه كنيم
خير خواهد بود
جهت عالم
رو به رشد و تكامل
و شر
ابزاري براي بروز و ظهور خير
اگر چه نه به نحو اراده استقلالي خداي تعالي
كه به واسطه اراده او بر آزادي اراده مخلوقات بر اراده خير و شر

اصلِ اختيار خير محض است
و اگر اجازه شر به اختيار داده نمي‌شد
اصلِ اختيار نفي مي‌شد
نقض غرض مي‌شد

در اين فلسفه
هم شر وجودي‌ست و هم خير
هر دو واقعيت‌هاي دنياي ما
و هر دو
در نتيجه
در كشاكش هم
جهان را به سوي خير بيشتر پيش مي‌برند

نه به معناي اين كه افراد شرور
درجه پيدا كنند
اجر و قرب
توجيهي شود براي اعمال زشت‌شان
كه آن‌ها به واسطه اراده‌شان بر شر
پيوسته سقوط مي‌كنند
عقاب مي‌شوند و مؤاخذه

اما
آثار فعل آن‌ها
هرگز
نمي‌تواند جهان را از حركت به سوي رشد باز دارد
بالعكس
پيوسته بر خير جهان مي‌افزايد
كه اگر نبود
رشد و تكامل متوقف
يا بسيار كند
مثل وقتي كه بازي «دو دوزه» مي‌شود
حتي اگر ببري هم بازنده‌اي
بُردِ تو همان باختِ توست
شرّ اگر چه «هست» ولي در نهايت «بازنده» است
و فلسفه وجود شر «اختيار» است!


مطلب بعدي: مادرسالار مطلب قبلي: اصول تربيت فرزند ۳

نظرات

مجله پارسي نامه:
كاربر گرامي، سلام
در تاريخ شنبه 98 دي 28 نوشته شما با عنوان مسأله شرور در عالم برگزيده شده و در جايگاه پيوندها در مجله پارسي نامه قرار گرفته است. دبير تحريريه ي اين انتخاب انديشه نگار و دبير سرويس آن هما ص بوده است. اميدواريم هميشه موفق باشيد.
شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵ عصر
پاسخ: تشكر.
....: بسيار از شما سپاسگزارم:)جمعه ۶ دي ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵ صبح
پاسخ: در پناه خدا.
....: سلام. خيلي لطف كرديد
فقط يه سوال، الان ميز وسطش پايه نداره، استحكام داره؟
منظورم يه چيزي مثل ستونجمعه ۶ دي ۱۳۹۸ - ۸:۵۳ صبح
پاسخ: سلام. خب اين براي خود من هم سؤال است. يعني خودم هم به استحكام آن شك دارم. البته اين‌كه ميز را دو لايه گرفته‌ام، به نظرم تا عرض و طول يك‌متر مي‌تواند كافي باشد كه استوار و افقي بايستد. ولي براي استحكام بيشتر معمولاً مي‌شود ستون‌هاي افقي گذاشت، به جاي پايه عمودي. يعني مثلاً يك بعلاوه بزرگ وسط ميز و زير آن كه چهار پايه را به هم متصل كند. اين بعلاوه مي‌تواند وزن وسط ميز را هم به پايه‌ها منتقل سازد. راستش خوب است با يك نجار واقعي مشورت كنيد. يعني طرح را نشان بدهيد و درباره كيفيت آن بپرسيد. من تا به حال خودم با شك و ترديد كارهايم را انجام داده‌ام، ولي چون كار شخصي خودم بود، مي‌گفتم حالا اگر هم بد در آمد و ضعيف، اشكالي ندارد، مال بد بيخ ريش صاحابش! ولي نمي‌توانم به شما تضميني ارائه كنم كه اين طرح بدون مشكل باشد! ببخشيد ديگر. (اين ديگر ته ِ ته ِ صداقت است :)
سلام: https://www.ninisite.com/discussion/topic/1519111/دختران-ا?سيب-ديده-از-مادر-تاپيك-جامع
وقتي اين تايپيك رو خوندم به اين فكر ميكردم دختر شما هم ميتونست خاطرات وحشتناكي مثل اعضاي اين پست داشته باشه تفاوت مريم با اونها در يك پدر با استعداد كه خدا لطف كرد و رحم كرد و نجاتشون دادجمعه ۶ دي ۱۳۹۸ - ۳:۴۴ صبح
پاسخ: چقدر مفصل و زياد و طولاني بود... چقدر درددل و ناراحتي و رنج! خداوند إن‌شاءالله مشكلات همه را حل كند و از شرّ انسان‌هاي بد خلاص. ممنونم از لطف و توجه شما. إن‌شاءالله همان‌طوري باشم كه فرموديد. در پناه خدا.
....: بزرگواريد
انشالله كه موفق باشيدپنج‌شنبه ۵ دي ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰ عصر
پاسخ: نتيجه: ام‌دي‌اف ضخامت‌هاي مختلفي دارد، اما من با رايج‌ترين ضخامت كه 16م‌م است سعي كردم كل ميز و صندلي‌ها را طراحي كنم. به تصوير http://movashah.id.ir/o/mnmkhf.jpg نگاه كنيد. سطح ميز دو لايه روي هم دارد كه وسط آن بشود تزئيناتي قرار داده و روي تمام ميز شيشه گذاشت. ضمن اين‌كه استحكام ميز هم بالا برود. ارتفاع ميز و صندلي‌ها 75س‌م است. عرض و طول ميز هم 85س‌م، درست عين نمونه اصلي. هر كدام از چهار پايه به صورت دوگانه طراحي شده، عمود برهم، تا پايه‌ها تاب نخورند. چهار عدد صندلي عين هم ساخته مي‌شوند كه هر كدام 40س‌م عرض و طول دارند. ارتفاع كف صندلي 40س‌م است كه با گذاشتن يك ابر 5س‌م و روكش پارچه به ارتفاع حدودي 45س‌م برسد كه اندازه استاندارد صندلي‌هاي غذاخوري‌ست. چون روي صندلي وزن زيادي مي‌آيد، پايه‌ها عريض‌تر گرفته شده‌اند و كمي بالا آمده تا كف ابري صندلي روي آن سر نخورد. تمام اتصالات با پيچ‌هاي مخصوص ام‌دي‌اف اجرا شده و هيچ چسب و بريدگي به كار نمي‌رود. روي پيچ‌ها هم پولكي‌هاي هم‌رنگ با بافت ام‌دي‌اف چسبانده مي‌شود تا ديده نشوند. هر صندلي تقريباً نيم‌متر مربع MDF‌ مي‌برد كه وزن آن حدود 7 ك‌گ مي‌شود و هزينه فقط MDF آن 30هزار تومان (بدون هزينه برش و نوار دور). ميز هم حدود 2مترمربع كه وزن آن را نزديك به 30ك‌گ مي‌كند‌(بدون شيشه) و قيمت MDF آن حدود 120هزار تومان. يعني با تقريباً 4 متر مربع MDF‌ مي‌شود تمام اين ميز و صندلي‌هايش را ساخت. احتمالاً با برش و نوار PVC حدود 500هزار تومان مواد اوليه كار به دست آيد، يعني قطعات برش خورده و نوار دور دار MDF و آماده اتصال به هم. با يك شيشه روي ميز و چهار كفي ابري و پارچه‌اي صندلي‌ها به نظرم حداكثر 600هزار تومان شود. اگر خودتان در منزل مونتاژ كنيد كه ديگر هزينه ساخت هم ندارد. موفق باشيد. :))
....: بزرگواري شماست!
شايد بي ادبي باشه، ميتونم بپرسم چقدر زمان ميبرهپنج‌شنبه ۵ دي ۱۳۹۸ - ۹:۰۹ صبح
پاسخ: راستش نمي‌دانم. پنجشنبه‌ها كه كلاً با بچه‌ها هستم و فرصت نيست. صبح مي‌رويم كتابخانه و عصر هم نمايشگاه. جمعه هم روز نظافت است. حمام و جاروبرقي و اتو كردن لباس مدرسه‌ها. شنبه روز خوبي‌ست. پروژه‌اي هم فعلاً دستم نيست، سرم خلوت‌تر. قرار بود شنبه بروم كيوانفر چرخ‌دنده همزن برقي را بخرم كه الحمدلله همين امروز مسيرمان خورد و پيدا كرديم و خريديم و همزن را تعمير كردم. دو سه ماه يك‌بار چرخ‌دنده‌هاي پلاستيكي‌اش خُرد مي‌شود! نمي‌دانم چرا، شايد جنس‌شان خوب نيست، يا من بار زيادي بهشان وارد مي‌كنم! بنابراين براي شنبه صبح فرصت دارم روي اين طرح كار كنم. به شرط اين‌كه مدارس را تعطيل نكنند. اين روزهايي كه مدرسه‌ها تعطيل مي‌شود از كار و زندگي مي‌مانم. هر سه تا بچه كه در خانه باشند كار كردن سخت مي‌شود. هيچ هم بي‌ادبي نيست. نگران نباشيد. يك طرحي در ذهنم آمده از اين‌كه چطور MDFها را تركيب كنم براي چنين ميز جمع‌شونده‌اي. إن‌شاءالله شنبه روي نرم‌افزار پياده مي‌كنم. موفق باشيد و در پناه خدا. :)
....: قبلش ميشه هزينه ش رو بدونم؟چهارشنبه ۴ دي ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳ عصر
پاسخ: هزينه ساخت يا هزينه طراحي؟ هزينه ساخت رو كه الآن نمي‌تونم حدس بزنم. بايد طراحي كنم و بعد ببينم چند متر مربع MDF استفاده مي‌شود و در چه ضخامتي. چه مقدار هم نوار PVC دور. آن وقت مي‌شود محاسبه كرد هزينه مواد اوليه را. اما درباره با هزينه طراحي... اين چه حرفي‌ست؟! اين كار جزو تفريحات من است. يعني وقتي از مطالعه و كارهاي پروژه‌اي پژوهشي خسته مي‌شوم، همين طراحي كردن‌هاست كه خستگي را از تن به در مي‌برد. دلخوشي ما همين‌هاست ديگر. وقتي يك كيكي مي‌پزم يا وسيله‌اي تعمير كنم، لباسي بدوزم يا چيز جديدي در خانه بسازم، يا همين طراحي‌هاي جذاب و تازه. مي‌گذارم در برنامه IDLE. يك ليست كارهايي دارم كه براي وقت استراحت است، وقتي كه كاري براي انجام ندارم. هيچ هزينه‌اي هم ندارد. ياعلي
....: خيلي ممنونم از شما
اين لينك رو ببينيد طرحي كه تو نظرم هست اينه
https://dayiran.com/product/ميز-ناهارخوري-كمجا-اطلس.html


حالا يا گرد يا همين مربع
حالا به نظر شما بازم به صرفه هست؟

چهارشنبه ۴ دي ۱۳۹۸ - ۸:۵۹ عصر
پاسخ: همان‌طور كه در تصوير مشاهده مي‌كنيد پايه‌هاي ميز خيلي باريك هستند، اما با اين حال مي‌توانند وزن ميز را تحمّل كنند و دليل آن استحكام چوب است. مطمئن نيستم كه MDF هم با اين اندازه بتواند اين وزن را تحمل كند. به راحتي تاب مي‌خورد و ميز ثبات نخواهد داشت. اگر با MDF طراحي كنيد بايد اندازه پايه‌ها بزرگ‌تر شود. ولي شدني‌ست. سعي مي‌كنم در يك فرصت مناسب يك طرحي با MDF براي آن بزنم. البته من تا به حال ميز نهارخوري با MDF طراحي نكرده‌ام، ولي خب خيلي كارهاي ديگر هم بوده كه تا به حال نكرده بودم و توانستم انجام دهم. اين را نيز امتحان مي‌كنم. إن‌شاءالله.
....: سلام. وقتتون بخير
يه سوال؟
من يه ميزناهارخوري مد نظرم هست ميخوام بسازمش
براي شما اين امكان هست كه با اون نرم افزار طراحيش كنيد؟ و ايتكه هزينه ش چقدر ميشه؟چهارشنبه ۴ دي ۱۳۹۸ - ۴:۳۳ عصر
پاسخ: سلام. من كه نمي‌دانم طرح شما چه شكلي است تا ادعا كنم مي‌توانم طراحي كنم يا نه. يك وقت طرح در نظر شما هست و اندازه قطعات را هم داريد، فقط بحث تنظيم روي پانل MDF براي برش است، خب اين كاري ندارد. ولي اگر خود طراحي مدّ نظر شما باشد، كار ساده‌اي نيست. خصوصاً براي ميز. زيرا ميز نياز به تعادل و ثبات دارد و MDF‌ به خاطر نازك بودن، ورقه و صفحه‌اي بودن، ثبات كافي ندارد. مي‌بينيد كه از قديم پايه‌هاي ميزها را مكعب يا استوانه ساخته يا خراطي مي‌كردند. براي ايجاد استحكام در پايه‌هاي ميز، بايد قطعات مختلفي از MDF از زاويه‌هاي گوناگون به هم متصل شوند و همه اين‌ها بستگي به اندازه و ارتفاع ميز دارد. شما طرح خود را بكشيد و برايم ايميل بفرماييد. اگر توانستم پيشنهاد خود را ارائه مي‌كنم. موفق باشيد.
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر17نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1317با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1301نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN