به نام خدا

در پارسي‌بلاگسفرنامه خاورميانه اسلامي - بخش اول

جمعه ۲۴ شهريور ۱۳۸۵ - ۱۱:۰۵ عصر

ساعت شش عصر روز پنجشنبه است. در هتلي هستم به نام فائز در شهر نجف. تا مرقد مطهر امام علي (ع) صد قدم فاصله دارم، يعني خيلي نزديكم. در خيابان رسول (ص) است، خياباني كه در جنوب حرم واقع شده. روز دومي است كه در نجف هستيم.

امروز صبح از ساعت ده پياده راه افتاديم و در آن سوي حرم وارد وادي‌السلام شديم. قبرستان بزرگي است. بيست كيلومتر مساحت دارد. قبرهاي قديمي و فرسوده فراوان دارد و خياباني در وسط كه اين سو را به آن سو متصل مي‌كند. مردم عراق ما را مي‌ترساندند كه در قبرستان گردش كنيم. قبر هود و صالح را زيارت كرديم و دو ركعت نماز خوانديم. نظر من اين بود كه مستقيم يك كيلومتر داخل قبرستان برويم،‌ قبرها را خوب ببينيم و سپس بازگرديم، اما عربي جلو آمد و گفت: نرويد! امنيت نيست. گفتم: دزد دارد؟ گفت غول دارد! اين مردم از اجنه مي‌ترسند. قبرها خيلي بلند است. روي قبرها آجر مي‌چينند و بالا مي‌آورند. بعضي تا يك متر، بعضي دو متر و تا چهار متر هم مي‌رسد. فكر مي‌كنم معتادها و اراذل مخفي‌گاه خوبي دارند.

ما سفرمان را روز يكشنبه آغاز كرديم. فكر كنم پنجم شهريور بود،‌ شهريور سال 1385. ساعت سه از قم حركت كرديم. مستقيم به سمت مهران. اتوبوس كولردار ولوو. من لباس را در آورده و از ابتدا دشتاشه پوشيده بودم. در مهران چند ساعتي معطل شديم تا مرز باز شود، از چهار صبح تا هفت. در مسجد نماز خوانديم و اتوبوس ما را تا لب مرز رساند. گفتند مرز را عراق بسته است، ولي پرس و جويي كرديم و چون با كاروان نبوديم توانستيم از مرز بگذريم. كاروان‌ها بيشتر معطل مي‌شدند. عراقي‌‌ها چقدر فاسدند. پليس عراق منظورم است. همان لحظه ورود مأمور گذرنامه عراقي دو هزار تومان از هر كدام ما رشوه گرفت!‌ گفتم: پول چيست؟ گفت: شيريني! ندهي مهر نمي‌زنم! فهميدم اين شيريني كه مي‌گويد همان پول زور است!

از مرز هم با تاكسي‌هاي وَن ساخت شركت كيا تا ترمينال آمديم و آن‌جا امام حسين (ع) يكي را فرستاد دنبال ما. مردي حدوداً چهل‌ساله كه زاده كربلا بود و از هفده سالگي در اصفهان زندگي كرده بود. به ما كمك كرد و همگي با تاكسي مستقيم به سمت كربلا حركت كرديم. زمان زيادي در راه بوديم. به خاطر خرابي جاده بسيار معطل شديم. جاده داغاني بود. هر ده كيلومتر يك سيطره گذاشته بودند. يعني ايست و بازرسي. به عراقي‌‌ها كاري نداشتند، ولي تا ما ايراني‌ها را مي‌ديدند، گذرنامه مي‌خواستند. آخرين نگباني كه نزديك كربلا بود، به ما اجازه ورود نداد تا مأمور سياحت بيايد و اسامي ما را ثبت كند. عجيب بود … ما وارد كربلا شديم. خيلي جالب بود. اشك همه‌مان در آمده بود. وسط بين‌الحرمين برايمان اتاق گرفت،‌ همان برادر كه ما را آورده بود، كربلايي!


فاصله هتل اَجرس تا حرم امام حسين (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) يكي بود. دو شب در كربلا مانديم. روز دوشنبه حدود پنج عصر رسيديم و در هتل مستقر شديم، هتل كه نه،‌ مسافرخانه. كولر گازي داشت، ولي بيشتر ساعات روز خاموش بود. در عراق با كمبود برق مواجه هستند. لذا آن را جيره‌بندي كرده‌اند. سه چهار ساعت در طول روز برق حكومتي داشت كه كولر كار مي‌كرد و باقي روز ژنراتور روشن بود كه فقط لامپ‌ها را روشن مي‌كرد و پنكه سقفي را كه البته غير از زماني كه ژنراتور وقت استراحت داشت!

نماز مغرب و عشاء را در حرم سيدالشهدا (ع) خوانديم و بعد از زيارت به حرم حضرت ابوالفضل (ع) رفتيم. آخر شب بازگشتيم و نان و پنيري با هندوانه خريديم و خورديم. مغازه‌ها اجناس ايراني بيشتر مي‌فروشند تا عراقي! پنير صباح داشتند. صبح روز بعد افتاديم دنبال اماكن متبركه، از تلّ زينبيه (س) و مقام دست راست و دست چپ حضرت ابوالفضل (ع) گرفته، تا مقام امام زمان (عج) و امام جعفر صادق (ع) و مرقد حرّ، مقام علي اصغر و علي اكبر و… همه را زيارت كرديم.

عصر اندكي در هتل استراحت كرديم و غروب دوباره در حرم سيدالشهدا (ع) بوديم. در حرم چند نماز جماعت برگزار مي‌شود، يكي اطرافيان سيد سيستاني، يكي مقتدا صدر، ديگري حكيم و يكي كه تازه معروف شده به نام سيد حسني و طرفدارانش پيراهن عربي مشكي مي‌پوشند. همه هم با هم دشمن هستند.


مطلب بعدي: آغاز يك نوشته؛ سفرنامه خاورميانه

نظرات

آهنگ: مرسيشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۳ - ۳:۵۲ عصر
پاسخ: تشكر!
حسين صادقي: آماده تبادل لينك با وبلاگ هاي شما/يه همكاري دائمي بدون هزينه
رو به روي نگاه آبي تان آسمان سر به زير خواهد شد
ابتدا ما را به اسم پرچم هاي سياه شرق لينك كنيد و بعد خبر بديد
http://shargh.us/fa/چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۸:۴۳ عصر
سامانه پيامك: كتاب بازاريابي پيامكي را به رايگان هديه بگيريد

سلام

بهنام نوري زاد هستم ، مشاور بازاريابي ، قصد دارم در اين كتاب شما را با بازاريابي پيامكي آشنا كنم و مطالب بسيار مفيدي را در اختيارتان قرار دهم.

اگر شما به خاطر محدوديت هاي اقتصادي فقط بودجه محدودي را براي بازاريابي كنار گذاشته ايد بايد گفت كه بازاريابي با پيامك اگر به طور صحيح انجام پذيرد مي تواند بسيار مطلوب تر و تاثير گذارتر از روش هاي بازاريابي قديمي براي جذب مشتري استفاده گردد.

اگر شما از فروش ماهيانه خود راضي نيستيد ، لازم است با بازاريابي پيامكي آشنا شويد ، بازاريابي پيامكي جديدترين استراتژي بازاريابي است كه ميتواند به شما كمك كند تا بيشتر ايستادگي كنيد و در بازار قدرتمندتر حضور داشته باشيد.

پيشنهاد ميكنم كتاب بازاريابي پيامكي را دريافت كنيد و آن را خوب بخوانيد .

جهت دريافت كتاب ، لطفاً وارد صفحه زير شويد

http://sms.anikal.com/sms-marketing.htmlدوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۶:۵۵ عصر
پاسخ: ممنونم!
آموزش خياطي: سلام همكار گرامي

سيستم تبادل لينك هوشمند

*اطلاعات لينك ما:

عنوان: آموزش خياطي

آدرس: http://shop7.9rang.com/product.php?id=125

پس از قرار دادن لينك بالا در سايت خود، از طريق سايت زير لينك خود را درج كنيد

http://link.9rang.com

*تبادل لينك باعث افزايش بازديد و ورودي گوگل ميشود.

موفق باشيددوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ - ۲:۵۷ عصر
پاسخ: !!!
جديد ترين اهنگ ها در ايميل شما با پخش انلاين در ايميل: با عضويت در گروه تفريحي ما ، هر هفته گل چيني از جديد ترين اهنگ هاي تاپ رو در ايميل تون خواهيد داشت

با قابليت دانلود با لينك مستقيم

علاوه بر ان قادر خواهيد بود اهنگ ها رو در ايميل تون گوش بديد

براي ثبت نام به ادرس زير برويد

http://tabbb.blogsky.com/يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ - ۹:۲۸ عصر
پاسخ: عجب!
عليرضا: طراحي وبسايت هاي حرفه اي به همراه فروشگاه آنلاين
تبديل وبلاگ به وبسايت
هاستينگ و دامنه و ايميل و تبليغات
فقط 200 هزار تومان
+ يكسال پشتيباني كامل رايگان به مناسبت شروع به كار مادوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۳ عصر
پاسخ: عجب!
علي: سلام وبلاگ خوبي داري ب منم ي سري بزن [لبخند]چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۲ - ۷:۲۳ عصر
پاسخ: سلام...
مهرنوش صالحي: سلام خوبي؟
دوست دارم بيايي با هم تبادل لينك كنيم تا هم بازديد كننده وبت بره بالا هم من بازم بتونم بهت سر بزنم ميدوني چرا ؟چون اگه وبت را ثبت كني من آدرس وبلاگت را دارم در ضمن من هر روز به دوستام سر ميزنم منتظرت هستمسه‌شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ - ۲:۵۷ عصر
پاسخ: !!!
arash: دلايلي كه باعث ميشود زني را دوست داشته باشي(فوق العاده جالب)

سايت تفريحي و سرگرميشنبه ۱ تير ۱۳۹۲ - ۸:۰۰ عصر
پاسخ: تبليغات!
بازگشتنسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ شايد سخن حق سال نشر17نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس سال برچسب‌ها35نوشته‌هاي وبلاگ بر اساس برچسب بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر بيشترين نظر34نوشته‌هاي وبلاگ با بيشترين تعداد نظر مجموعه‌نوشته‌ها27پست‌هاي دنباله‌دار وبلاگ
صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1317با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1301نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN