به نام خدا

شرح خواسته‌هاي انسان از تولّد تا مرگ

نوع نوشته: تحليل و آناليز
براي: مركز بين‌المللي ترويج سبك زندگي حيات طيبه
تاريخ نگارش: تير ۱۳۹۳ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۵
سرفصل‌هاي اصلي اين نوشته: نفس ارتباط، ملاك ارتباط، مجاري لذّت و ألم، لذّت‌هاي جسمي، لذّت‌هاي ذهني، لذّت‌هاي روحي، سطوح لذّت‌جويي، آينده‌نگري كوتاه‌مدت، آينده‌نگري بلندمدّت و نتيجه‌گيري.
در تحليل مسأله «سبك زندگي» وقتي به اين نقطه رسيدم كه هر «رفتار» انساني ناشي از يك «نياز» است، نه لزوماً نياز حقيقي، بلكه نيازي كه فرد تصوّر مي‌نمايد، ناگزير شدم «نياز» را تحليل نمايم. به سراغ گزارش‌هايي رفتم كه اساتيد علم روانشناسي و همچنين دانشمندان حوزوي درباره نيازهاي انسان داده بودند. ديدم اين نظامي كه براي «نيازها» ذكر شده، معلوم نيست دقيق باشد. به هرم نيازهاي مازلو هم شك كردم. زيرا تنها يكي از چند ده نموداري بود كه در اين رابطه ارائه شده بود. پس نشستم و اصل «نياز» را ريشه‌يابي كردم. ديدم همه از «لذّت» سخن گفته‌اند. گزارش مفصّلي جمع كردم از مجموع دانشمندان غرب و شرق، كافر و مسلمان كه همه‌شان «لذّت» را مبدأ «شوق» انسان براي عمل مي‌دانستند. بزرگاني از حوزه علميه هم همين نظريه را در كتاب‌هايشان داشتند. اين شد كه اين‌بار بر مبناي «لذّت و ألم» نيازهاي انسان را تحليل نمودم و به سه طبقه از نيازها دست يافتم. و چون براي انسان سه مجاري لذّت يافتم؛ روح، ذهن، جسم، ناگزير براي هر طبقه نياز، لذّت‌هاي روح و ذهن و جسم را لحاظ نمودم و به نظامي از نيازها دست يافتم. نوشته حاضر مسير اجمالي دستيابي به اين نظام را بيان مي‌نمايد و به صورت خلاصه هر كدام از عناوين را توصيف مي‌نمايد.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۶۴۵ بار
نوشتن وقت‌گير است، اما نظر شما ياري‌گر، لطف كنيد وقت بگذاريد با نظرتان ياري‌ام كنيد:
تشكرشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
علاقمند به حوزه سبك زندگييكشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1196با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1124نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN