به نام خدا

ساماندهي وجوهات

نوع نوشته: طرح نرم‌افزار
براي: متفرقه
تاريخ نگارش: مهر ۱۳۹۲ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۱
محتواي اين طرح در پنج سرفصل دسته‌بندي شده است: وجوه شرعي، مرجعيّت و سنّت‌ها، گذر از سنّت به مدرنيته، آسيب‌هاي تغيير نسنجيده رويّه‌ها، مناسب‌ترين كاربرد فن‌آوري، شبكه پيشرفته ارتباطي: مقلّد، واسطه، نماينده، مرجع.
از طرح‌هاي چالش‌‌برانگيز است. مرا كه خيلي نگران ساخت؛ ديدگاهي كه دوستان در اين زمينه داشتند. دفتر يكي از آقايان دعوت فرموده بودند. خواسته‌شان بسيار روشن بود؛ يك سامانه طراحي شود كه امكان پرداخت وجوهات شرعي را به صورت الكترونيكي و با اتصال به سامانه‌هاي آن‌لاين بانكي فراهم نمايد. مسأله ساده است و معمولاً مورد اقبال واقع مي‌شود. از نظر برنامه‌نويسي نيز تعقيد ندارد و بدون پيچيدگي قابل اجراست. حتي با تمام ايده‌هاي متصوّر؛ اين‌كه امور حسابداري و تراز مالي و ديگر امور محتمل را هم پشتيباني و مكانيزه و الكترونيكي نمايد.
اما يك چالش مهم فرهنگي در آن بود؛ كاهش ارتباط مقلّد با مبلّغ! وقتي خواسته را دريافت كردم،‌ اجازه گرفتم تا موضوع را موسّع بنگارم و تقديم‌شان نمايم. اين شد كه اين طرح را نوشتم كه ابتدا به ابعاد مدحش تصميم فوق مي‌پردازد و مكانيزم ارتباط مرجع با بستر جامعه را تبيين مي‌نمايد. هنگامي كه روشن كردم روش فوق چه گروه بزرگ و فعالي را دور مي‌زند و چه روابط فرهنگي اثرگذار و ذي‌قيمتي را قيچي مي‌كند، به ارائه يك پيشنهاد جديد پرداختم. پيشنهاد بنده سازمان‌دهي همين نيروهاي قدرتمند اجتماعي بود. قاعده عظيمي كه نهاد مرجعيّت بر دوش آن‌ها استوار است. افسوس كه البته طرح توجهي جلب نكرد و به منصه ظهور نرسيد. تنها يادگار آن، يك جلد كلام‌الله مجيد است كه با امضاي بزرگي به دست بنده رسيد.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۰۹۲ بار
آن‌چه من نوشته‌ام پايان نيست، آغاز است. براي ادامه راه، نقطه‌نظر خود را ذيلاً بنويسيد:

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1304با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1301نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN