به نام خدا

آئين‌نامه مديريت سايت

نوع نوشته: اساسنامه و آئين‌نامه
براي: پايگاه اطلاع‌رساني سراسري اسلامي
تاريخ نگارش: ارديبهشت ۱۳۸۰ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۴
ضرورت، جايگاه سازماني، وظايف و مسئوليت‌ها و اختيارات مدير سايت ذكر شده است.
سپس ساختار موجود سايت همراه با نمودار شرح داده شده و ساختار پيشنهادي ارائه گرديده است.
نمودار روند اجرايي كارها در سايت نيز ضميمه گشته است.
در نهايت يك مدل ساده براي ساده‌سازي درك فعاليت‌هاي سايت پارسا ارائه شده كه به شكل يك كتابخانه است و حركت كاربر در ميان بخش‌هاي اصلي سايت را نمايش مي‌دهد.
لحظه‌اي كه به پارسا پيوستم سايتي داشت شامل تنها پنج صفحه HTML كه همگي تنها بخش فارسي سايت را پوشش مي‌دادند و با وجود تيم‌هاي مترجم هنوز بخش انگليسي و عربي نيز فعّال نشده بود. در مدت اندكي يك سيستم منوي اسكريپتي نوشتم كه براي آن ناگزير شدم سورس منوهاي سايت مايكروسافت را پرينت گرفته و يك هفته روي تحليل و فهم آن كار كنم. اين منوها از منوهاي مايكروسافت قوي‌تر و پيچيده‌تر شد، زيرا قصد داشتم براي زبان فارسي و عربي مناسب باشد، لذا مسأله تراز كردن زيرمنوها با عناوين فارسي كار برنامه‌نويسي آن را پيچيده كرد و در نهايت نيز چيز عجيبي شد كه توسعه سايت را بسيار آسان نمود. در زمان كوتاهي پس از آن ما توانستيم ۴۶ صفحه سايت هم استاتيك و هم ديناميك در هر زبان داشته باشيم، يعني اين تعداد ضرب در سه زبان فارسي، انگليسي و عربي. امّا مشكل اين صفحات همان مشكل هميشگي رشد تدريجي بود. اين رشد تدريجي به ما فرصت نداده بود صفحات را با نظمي منطقي طراحي نماييم، لذا زماني رسيد كه پارسا تصميم گرفت سايت را بازسازي نمايد و براي اين كار قصد داشتند يك مدير براي سايت بگذارند. هنوز مدير فني پارسا نبودم كه براي اين كار مورد پيشنهاد قرار گرفتم. به جاي اين‌كه به سادگي قبول نمايم، اصرار كردم كه ابتدا يك آئين‌نامه براي مديريت سايت مي‌نويسم و بعد اگر تصويب شد، حاضر خواهم بود اجراي آن را برعهده گيرم. رياست پذيرفت و رفتم و نوشتم. اين شد كه مي‌بينيد. البته پس از آن ناچار شدم در چند جلسه حاضر شوم و در ميان اعضاي شوراي معاونين از آن دفاع كرده و توضيحش دهم. نتيجه اين نوشته به جاي آن‌كه منصوب شدن به عنوان مدير سايت پارسا شود، به معاونت فني پارسا انجاميد، شايد دقت به كار رفته در اين نوشته علّت آن بوده باشد، الله أعلم!
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۳۶۰ بار
نظر شما را مي‌خوانم. با نوشتن اشتباهات و ايراداتي كه به چشم‌تان آمده، ياري‌ام كنيد:
آشنايي بيشترجمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹
عاليجمعه ۱۹ دي ۱۳۹۹
جالبسه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
مطالعهشنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها888طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها70براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها28همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1317با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1301نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN