به نام خدا

تعاملات نظارتي بر سايت اطلاعات شهرهاي ايران

نوع نوشته: تحليل و آناليز
براي: پژوهشكده باقرالعلوم(ع) وابسته به سازمان تبليعات
تاريخ نگارش: بهار ۱۳۸۷ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۶
بخشي از مجموعه مفصل نامه‌نگاري‌هايي است كه براي مشاوره سايت مذكور صورت پذيرفته است.
نوشته‌هاي مشكي رنگ از سوي مدير پروژه به دست ناظر رسيده و متون قرمزرنگ، نظراتي است كه ناظر هامش نموده. در بعضي مكاتبات نيز نوشته‌هاي ناظر آبي‌رنگ است و در مواردي تنها هايلايت شده است.
پروژه مهمي به نظر مي‌رسيد و البته پرحجم و بسيار مفصل. بانك‌هاي اطلاعاتي بسيار متنوّعي را انتخاب كرده بودند كه از هر شهري داده جمع‌آوري كنند و يك‌جا ارائه نمايند. چنين تنوّعي گرفتاري نرم‌افزاري بالايي دارد. از يك‌سو ساختار بانك‌هاي اطلاعاتي است كه بايد به‌گونه‌اي طراحي شود جوابگوي حجم ركوردهاي بالا و Queryهاي متنوّع و از سوي ديگر صفحات نرم‌افزار است كه بايد انعطاف لازم براي كار با اطلاعات را داشته باشد، براي ورود، ويرايش، حذف و ساير فعاليت‌ها.
وقتي تنوّع بانك‌ها را ديدم، در همان اولين جلسه كارشناسي، ايده خود را بيان كردم، استفاده از يك ساختار واحد براي تجميع تمامي بانك‌هاي اطلاعات و پرهيز از ايجاد جداول مستقل براي هر نوع داده. يعني بانك مساجد و مدارس و مراكز فرهنگي و چه و چه همگي در يك ساختار واحد اطلاعاتي ذخيره گردد.
اگر چه در اين روش حجم ركوردهاي جداول زيادتر مي‌شود، ولي انعطاف برنامه‌نويسي بسيار بالاتر رفته، ساده‌تر شده، اصلاحات سريع‌تر صورت گرفته و ارتقاء سامانه كم‌هزينه‌تر مي‌شود. بر اساس اين پيشنهاد بود كه تعاملات مذكور صورت گرفت و توضيحات در قالب اين ايميل‌ها ارسال شد.
از آن رو اين نوشته‌ها را اينجا گذاشتم كه به نظرم آمد شايد بتواند هم ساختار پيشنهادي مذكور را كه بعدها خودم در قالب چند پروژه تجربه كردم (Emad و Webwrite و PDM) نمايش دهد و هم اين‌كه نحوه نظارت ايميلي بر يك پروژه را سَمپـِلي باشد!
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۶۰۴ بار
نوشتن وقت‌گير است، اما نظر شما ياري‌گر، لطف كنيد وقت بگذاريد با نظرتان ياري‌ام كنيد:
دستت درد نكنه سيديكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1091با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1068نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN