به نام خدا

خلاصه مباحثه فلسفه؛ از پيدايش تا نظام ولايت

نوع نوشته: متفرقه
براي: دفتر فرهنگستان علوم اسلامي
تاريخ نگارش: بهمن ۱۳۸۹ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۹
خلاصه چهارده جلسه از مباحثه فلسفه به تفكيك جلسات استخراج شده است. اين خلاصه‌ها به صورت سلسله‌مراتبي و با طبقه‌بندي ارائه گشته است. سعي شده تمام بحث داخل جلسه در چند عنوان ساده بيان گردد.
دوره بحثي كه داشتيم از سيلابس خاصّي تبعيّت مي‌كرد. يك روند مشخص از پيدايش فلسفه در يونان و معناي آن، تا نهضت ترجمه و ورود به جهان اسلام و پيدايش فلسفه غرب و رنسانس. خاستگاه فلسفه را كه بررسي كرديم و نسبتش با ساير علوم، به فلسفه‌اي كه استاد حسيني(ره) مدعي تأسيس آن است رسيديم. فلسفه منطق بودن آن را تفسير كرديم و ناگزير شديم شناخت‌شناسي ايشان را نيز مطالعه نماييم. با توجه به اين‌كه استاذنا فلسفه را بنيان تفكر اجتماعي مي‌دانست و در پي مهندسي اجتماعي بود، فلسفه را از منظر بنياني براي جامعه‌شناسي نگاه كرديم.
اشكالاتي در بحث پيدا شد؛ خلأهايي كه از جزوات استاد و مباحث طرح‌شده توسط ايشان پاسخي نيافتيم و ناگزير به دنبال راه‌حل‌هايي براي اين حلقه‌هاي مفقوده گشتيم. الحمدلله بحث موفقي بود و جمع‌بندي‌هاي خوبي هم به دست آمد. البته بعداً از روي اين خلاصه، يك جزوه اشكال و پاسخ هم به دست آمد و يك مقاله براي همايش علوم انساني دفتر.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۰۰۵ بار
دو روز انسان نبايد مانند هم باشد. با نوشتن نظر خود، كمك كنيد متفاوت از ديروز باشم:
عاليپنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
مهمهشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۸

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1252با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1159نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN