به نام خدا

فرآيند پردازش ايده‌هاي فرهنگي

نوع نوشته: طرح فرآيند
براي: بنيان توسعه پرديسان
تاريخ نگارش: فروردين ۱۳۹۰ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۹
همين‌طور خطي، پشت سر هم، ۹ سرفصل مورد بررسي قرار گرفته است.
ابتدا از ضرورت فعاليت‌هاي فرهنگي آغاز شده و پس از پرداختن به ضرورت استقلال اقتصادي عرصه فرهنگ، از امكان سودآوري فعاليت‌هاي فرهنگي سخن به ميان آمده است. به سابقه رويكرد اقتصادي در نهادهاي فرهنگي سنّتي اشاره شده و در جستجوي ايده‌هاي فرهنگي سودآور، مكانيزمي بيان شده كه مي‌تواند با پردازش ايده‌هاي فرهنگي، آن‌ها را تبديل به پروژه نمايد و بر اساس سازوكار مديريت پروژه‌هاي فرهنگي- اقتصادي، آن‌ها را به ثمر برساند. در انتها نيز ساختار تشكيلاتي چنين نهاد فرهنگي مستقلي تشريح شده است.
۹ صفحه مطلب و پرداختن به اين ۹ سرفصل مفصل! آري، مي‌شود، وقتي غرض بيان خلاصه باشد و ذكر ايده‌ها و به اجمال گذر كردن.
حكايت هم چندان طولاني نيست، چون سابقه زيادي ندارد فكر كردن من به چنين موضوعي. اولين بار مركز نصر بود كه از پول در آوردن به واسطه ايده‌هاي فرهنگي با من سخن گفت. بعد ديدم كه مؤسسه طلايه‌دارن هم چنين غرض و هدفي دارد. آن‌جا نيز جلساتي برگزار كرديم براي بررسي اين‌كه چگونه مي‌توان از فرهنگ كسب درآمد كرد!
چرا؟! نه... براي پر كردن جيب نه! براي اين‌كه دوستان به تجربه دريافته بودند كه هر حركت وابسته به دولت و نظام لاجرم كوتاه‌مدت خواهد بود و با تغيير دولت‌ها متزلزل و رو به زوال. امّا اگر كاري بدون وابستگي تعريف شود، مي‌تواند ماندگار باشد و مانا. امّا عدم وابستگي يعني اين‌كه آن كار بتواند خرج خود را درآورد. چگونه يك كار فرهنگي كه هدفش ارتقاء باورهاي ارزشي در جامعه است، چيزي كه معمولاً و در دوران زوال فرهنگي معاصر جهاني، خلاف جريان اجتماعي واقع مي‌شود، مي‌تواند درآمدزا باشد؟! مردم براي چيزي كه خلاف اميال‌شان است، پول مي‌دهند؟!
خلاصه بار سوّم از سوي اين مكان مشابه همين درخواست واقع شد. سال هم به نام «جهاد اقتصادي» بسته شده بود، به نظرم آمد جا دارد چنين مطلبي بنگارم. اين شد كه اين نگاره مكتوب شد!
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۹۲۹ بار
هر روز به اميد ديدن پندي يادداشت‌ها را مي‌خوانم. لطفاً اندرزهايتان را بنويسيد:
پژوهششنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
پژوهششنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
سلامشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸
ما هم در صدد طراحي كار فرهنگي سودآوري بوديم كه مطلب شما در وبلاگ توجهم را جلب كرد.دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1225با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1159نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN