به نام خدا

جمع‌بندي اشكالات بحث فلسفه نظام ولايت

نوع نوشته: متفرقه
براي: دفتر فرهنگستان علوم اسلامي
تاريخ نگارش: بهمن ۱۳۸۹ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۷
جزوه در دو بخش دسته‌بندي شده است؛ اشكالات و اصلاحيه‌هاي پيشنهادي.
هشت اشكال در بخش اول ذكر شده است كه در زيرفصل‌هاي آن به صورت خلاصه و فهرست‌وار تبيين اشكال، پاسخ‌هاي احتمالي و اشكالات به پاسخ‌ها بيان گرديده. در بخش دوم نيز دو اصلاحيه اصلي بيان شده و توضيح آن به صورت زيرعناوين خلاصه‌اي تبيين گشته است.
يك‌سال بحث كرديم در موضوع فلسفه. دو نفر بوديم و اشكالات بسيار زيادي به نظرمان رسيد و در جستجوي پاسخ آن‌ها كنكاش نموديم. من بعد از هر جلسه خلاصه‌اي براي خود مي‌نوشتم. پس از پايان دوره بحث‌مان، تمام اشكال و جواب‌ها را كنار هم گذاشته و دسته‌بندي كردم و بخش اول اين نوشته شد.
يعني به اين جمع‌بندي رسيديم كه آسيدمنيرالدين در اين موارد پاسخ كافي ارائه نكرده است، يا ما به پاسخي در مباحث ايشان دست نيافته‌ايم. اين‌ها اشكالاتي زيربنايي به مبناي انديشه فلسفي استاد حسيني(ره) به شمار مي‌رود كه با هم تلاش كرديم پاسخ‌هايي براي آن بيابيم و راه‌حلي بجوييم.
دو اصلاحيه پيشنهادي انتهاي اين جزوه، تا قسمتي از انديشه منطقي شهيد صدر وام گرفته شده است. خصوصاً بحث از «وجدان» كه تصريح در جزوات استاد حسيني(ره) ندارد، ولي به نظر مي‌رسد محور ارتكاز ايشان باشد. گام اول عقل عملي به نوعي مبتني بر وجدان است كه ايشان «ظرفيت اوليه» نام نهاده است.
به نظر مي‌رسيد اين يك دستآورد براي اين مباحثه بوده است كه قصد داشتيم در يك مقاله ارائه نماييم. در همايش علوم انساني فرهنگستان، بخشي از اصلاحيه پيشنهادي در قالب يك مقاله ارائه شد، امّا باقي بحث همچنان در همين جزوه باقي‌مانده و تبديل به مقاله پژوهشي نشده است.
پيشنهاد مي‌كنم اگر در مباحث فلسفي نظام ولايت دستي داريد، حتماً اشكالات ذكر شده در اين جزوه را بخوانيد و اگر پاسخي براي آن از قول صاحب مبنا يافتيد براي حقير هم ارسال كنيد.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۰۱۹ بار
متشکّر مي‌شوم اگر بزرگواري فرموده و ديدگاه خود را ذيلاً برايم بنگاريد:
عاليپنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
مهمسه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸
مهمهشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۸

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1252با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1159نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN