به نام خدا

نقد سه‌گانه سينمايي ماتريكس

سال توليد: ۱۳۸۱ هجري شمسي
تعداد فايل‌هاي ضميمه: ۴

ماتريكس را اولين بار كه ديدم، تفاوت آن با ديگر فيلم‌هاي هاليوود توجهم را جلب كرد. شگفت است كه فيلم‌هاي جدي از اين دست، از عناصر سه‌گانه سينمايي معروف هاليوود خالي است و بسيار كم‌بهره. نشان مي‌دهد كه هدف فراتر از آن است كه به هيجان‌هاي كاذب از دست برود و تضعيف شود. به سايت فيلم مراجعه كردم، جستجوي سوابق برادران نويسنده و كارگردان را نيز نمودم. جالب بود كه يك سرفصل مستقل براي مقالات و مباحث فلسفي حول اين فيلم گشوده بودند در سايت. نگاهي اجمالي انداختم و برخلاف رويكرد منتقدانه رايجي كه به دليل به كارگيري واژه «زايان» اين فيلم را صهيونيستي مي‌دانست، آن را به نحوي ضدصهيون تصوّر كردم.
دوم هم كه آمد ديدگاه رايج همان بود، اما با آمدن سومين بخش از اين فيلم، منتقدين هم شوكه شدند. وقتي «زايان» نيز چون «ماتريكس» سيستم ديگري از كنترل شد! اما نظرياتي كه درباره اين فيلم در همان قسمت اول داشتم، همچنان برقرار بود. اين شد كه وقتي يكي از همكاران خبر از اين نگاه يافت، اصرار كه به مباحثه نشينيم و اين جلسه دو ساعته برگزار شد. نتيجه اين‌كه هنوز هم اين فيلم را آن‌گونه كه ديگران ديدند نمي‌بينم!
نوار را چهار بخش كردم، اگرچه يك‌پارچه بوده و پيوسته، تا بارگيري‌اش مر شما را ساده گردد. البته اين نيز تمام سخن نيست، خيلي حرف‌هاي ديگر هم داشتم كه فرصت نشد و ماند تا شايد روزي ديگر!
فايل‌هاي ضميمه را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي زير دريافت نماييد.
دانلود: ۴۰۳ بار

بخش اول

مدت: ۰:۲۹:۵۹ ساعت / كيفيت: ۱۲۸ كيلوبيت در ثانيه / حجم فايل: ۲۸.۱۱ مگابايت

بخش دوم

مدت: ۰:۳۱:۰۲ ساعت / كيفيت: ۱۲۸ كيلوبيت در ثانيه / حجم فايل: ۲۹.۱ مگابايت

بخش سوم

مدت: ۰:۳۴:۰۳ ساعت / كيفيت: ۱۲۸ كيلوبيت در ثانيه / حجم فايل: ۳۱.۹۴ مگابايت

بخش چهارم

مدت: ۰:۲۸:۴۵ ساعت / كيفيت: ۱۲۸ كيلوبيت در ثانيه / حجم فايل: ۲۶.۹۷ مگابايت
آن‌چه من نوشته‌ام پايان نيست، آغاز است. براي ادامه راه، نقطه‌نظر خود را ذيلاً بنويسيد:
مي خواهم نظرات متفاوت را بدانمدوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها721طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها65براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها22همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ958با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها1چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها7تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ862نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN